Facebook Youtube GMB Instagram

Żurawie budowlane – podstawowe informacje o rodzajach żurawi

mini żurawie

Żuraw budowlany zaliczany jest do grupy podstawowych urządzeń znajdujących się na placu budowy. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko przyspieszenie prowadzonych prac, ale i ułatwienie ich realizacji. Wyróżnia się kilka rodzajów żurawi, a ich klasyfikacja przeprowadzana jest na podstawie typu, wysokości podnoszenia ciężaru oraz udźwigu. Najogólniej rzecz ujmując, żurawie budowlane dzieli się na żurawie stacjonarne, żurawie samojezdne i mini żurawie.

Żurawie stacjonarne

Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że żuraw stacjonarny jest urządzeniem przeznaczonym do wykonywania prac wymagających wyjątkowej precyzji. Mimo powszechnej opinii, jego użycie jest proste i opiera się na operowaniu kilkoma drążkami sterowniczymi. Dzięki wykorzystaniu żurawia stacjonarnego możliwe jest między innymi przetransportowanie materiału w dowolne miejsce i na dowolną wysokość. Żurawie tego typu charakteryzują się ogromnym zasięgiem pracy, a ich użycie zaleca się przede wszystkim do prowadzenia dużych prac budowlanych. Ich główną wadą jest brak możliwości przemieszczania oraz wysokie koszta montażu i demontażu.

Żurawie samojezdne

Żurawie samojezdne nazywane są również żurawiami kołowymi. Do ich największych zalet zaliczyć należy możliwość swobodnego poruszania się po placach budowy oraz po drogach publicznych. Użycie żurawia samojezdnego sprawdza się w szczególności wszędzie tam, gdzie występuje konieczność przemieszczania dźwigu. Urządzenia tego typu charakteryzują się małym zasięgiem prac oraz stosunkowo dużymi kosztami eksploatacyjnymi.

Mini żurawie

Mini żurawie to nowoczesne urządzenia, których głównym przeznaczeniem jest wykonywanie usług dźwigowych w miejscach trudno dostępnych i ciasnych. Sprawdzą się one idealnie wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest użycie tradycyjnego żurawia samojezdnego lub stacjonarnego. Przeważnie mini żurawie instalowane są na gąsienicach, dzięki czemu charakteryzują się wyjątkową zwrotnością. Warto też wspomnieć, że dzięki swoim niewielkim gabarytom z mini żurawi można korzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

przewiń do góry