Facebook Youtube GMB Instagram

Zakup mini żurawia. Kryteria wyboru

mini

Wykonywanie prac budowlanych wiąże się z częstą koniecznością przemieszczania ciężkich lub wielkogabarytowych ładunków, co sprawia, że niezbędne staje się używanie wszelkiego rodzaju dźwigów. Podczas realizacji różnych inwestycji wykorzystuje się urządzenia ściśle dopasowane do potrzeb – przy robotach związanych z budową niższych obiektów najczęściej stosuje się żurawie samojezdne, montowane na podwoziu gąsienicowym lub kołowym, w czasie robót przy wyższych budynkach najczęściej używa się żurawi wieżowych. Przenoszenie materiałów budowlanych albo prace instalacyjne wiążą się zwykle ze stosowaniem dźwigów typu HDS montowanych na samochodach ciężarowych.

Jednak używane od dawna rodzaje żurawi są całkowicie nieprzydatne podczas robót wykonywanych w ograniczonej przestrzeni. W takich warunkach mogą być stosowane jedynie mini żurawie, umożliwiające swobodne operowanie w niemal każdych warunkach. Zobaczmy, jaka jest specyfika takich urządzeń, oraz zobaczmy, czym się kierować przy wyborze najlepszego sprzętu.

Specyfika wykorzystywania mini żurawi

Mini żurawie to urządzenia, które można wykorzystywać w bardzo wielu zastosowaniach, związanych z robotami instalacyjnymi i wykończeniowymi. Ich charakterystyka pozwala na korzystanie z nich także poza branżą budowlaną.

Jednym z najczęstszych sposobów użytkowania mini żurawi jest korzystanie z nich przy montowaniu przeszkleń. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że sama szyba zespolona przy większych rozmiarach okna potrafi ważyć kilkaset kilogramów, a gotowe elementy to często również aluminiowa bądź stalowa rama. Za pomocą mini żurawi można nie tylko zakładać w budynkach okna, drzwi tarasowe czy duże przeszklenia, ale również montować ogrody zimowe.

Wielkimi zaletami używania mini żurawi przy takich pracach są ich niewielkie rozmiary i stosunkowo nieduża masa. Mini żuraw może być łatwo dostarczony do niemal dowolnego miejsca dzięki sprawnemu podwoziu gąsienicowemu. Nawet z maksymalnie rozstawionymi podporami nie zajmuje przy tym wiele miejsca, a jego niezbyt wielki ciężar sprawia, że można go bezpiecznie rozstawić.

Kolejnym zastosowaniem, gdzie mini żurawie są bezkonkurencyjne, jest montaż przeszkleń i elementów fasad różnych budynków. Dzięki korzystaniu z mini żurawi nie ma wówczas konieczności korzystania ze znacznie większych, droższych i nieoferujących tak dużej dokładności pozycjonowania ładunku żurawi samochodowych lub nawet wieżowych. Możliwość zamocowania osprzętu w postaci specjalnych przyssawek do transportu szkła daje swobodę precyzyjnego operowania unoszonym ładunkiem.

Korzyścią z używania mini żurawi jest możliwość wjechania do wnętrza niemal każdego budynku. Urządzenia tego typu są niezwykle kompaktowe i wywierają stosunkowo niewielki nacisk na powierzchnię, zarówno podczas jazdy, jak i w trakcie swej pracy. Co ważne są również w stanie manewrować na bardzo ograniczonej przestrzeni. Z mini żurawi można więc korzystać podczas prac instalacyjnych, ale również przy konserwacji rozmaitych urządzeń, a także przy naprawach prowadzonych wewnątrz hal magazynowych czy produkcyjnych, jak i przy demontażu maszyn i urządzeń, np. podczas relokacji przedsiębiorstw.

O czym warto pamiętać, szukając najlepszego mini żurawia?

Kryteria wyboru konkretnego modelu mini żurawia zależą zawsze od specyfiki wykonywanego zadania. Podobnie jak przy innych dźwigach kluczowym parametrem będzie maksymalna wysokość robocza oraz uzyskiwany wysięg, a także maksymalny ładunek, jaki można podnieść. Ze względu na specyfikę sprzętu ważne będą jednak również inne cechy.

W przypadku urządzeń, które będą używane wewnątrz pomieszczeń, liczyć się będzie masa własna urządzenia oraz nacisk, jaki wywiera ono na podłoże. Przy sprzęcie używanym w różnych obiektach istotna będzie możliwość stosowania bezpiecznych gąsienic pokrytych elastomerem, co pozwoli na ochronę posadzek przemysłowych.

Bardzo istotny jest również obszar, na jakim sprzęt może wykonać obrót. Liczy się ponadto maksymalna szerokość rozstawionych podpór. Ważna będzie też wielkość urządzenia w pozycji transportowej, ponieważ przesądza o możliwości wjechania w niektóre ciaśniejsze czy niższe miejsca.

Przy sprzęcie używanym na zewnątrz, zwłaszcza w przypadku urządzeń stosowanych do podnoszenia i instalowania elementów elewacyjnych bardzo ważna jest maksymalna długość używanej liny, wiążąca się z tzw. wysokością podnoszenia poniżej poziomu ziemi. Dzięki temu za pomocą urządzenia możliwe będzie obsługiwanie również wyższych budynków.

Mini żurawie używane wewnątrz obiektów powinny również mieć napęd elektryczny lub hybrydowy. Ułatwia to pracę w zamkniętej przestrzeni, np. przy serwisowaniu maszyn zamontowanych na hali produkcyjnej.

O ile w urządzeniach stosowanych wewnątrz obiektów liczy się zdolność do korzystania z napędu elektrycznego, o tyle przy żurawiach pracujących na otwartej przestrzeni lub w przewiewnych miejscach korzystniejszym rodzajem napędu może się okazać silnik spalinowy. Wiąże się to zarówno z możliwością dłuższej pracy, jak i mniej kłopotliwym uzupełnianiem paliwa.

Jedną z kluczowych cech, zwłaszcza przy montażu okien jest precyzja i komfort sterowania urządzeniem. Odpowiednio dopracowane piloty pozwalające na zdalnie sterowanie sprzętem to jeden z bardziej istotnych elementów sprzętu.

Dla wysokiego komfortu obsługi, przyspieszenia prac oraz zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa przydatne są również wszelkie systemy ułatwiające wypoziomowanie, a także rozstawianie podpór.

przewiń do góry