Facebook Youtube GMB Instagram

Przykładowe prace z zastosowaniem żurawia budowlanego

żuraw

Żuraw wykorzystywany jest w różnych dziedzinach przemysłu, m.in. w przemyśle stoczniowym, samochodowym, metalurgicznym, a nawet rozrywkowym. Przede wszystkim jednak niezbędny jest do realizacji bardzo wielu prac budowlanych.

Żurawie budowlane możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: żurawie samojezdne i żurawie stacjonarne, czyli wieżowe.

Żurawie samojezdne (kołowe) mogą przemieszczać się po drogach publicznych i placach budów. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność mobilnego przemieszczania się dźwigu po budowie i obsługi pracowników w różnych miejscach na placu budowy. Żurawie wieżowe nie są tak mobilne, ponieważ nie mogą poruszać się po terenie. Zapewniają jednak bardzo duży zasięg pracy oraz brak konieczności układania dróg technologicznych dla żurawia. Najczęściej używany jest na dużych budowach.

Obsługa żurawi budowlanych wymaga sporego doświadczenia i umiejętności. Bardzo ważna jest również wiedza w zakresie prawidłowego doboru rodzaju żurawia o odpowiednich parametrach do specyfiki wykonywanych przez niego prac.

Do jakich prac budowlanych wykorzystywany jest żuraw?

Do najważniejszych zalet żurawi budowlanych zaliczamy funkcjonalność oraz mobilność. Dźwig jest w stanie podnosić, przenosić i transportować maszyny przemysłowe oraz obsługiwać linie produkcyjne i taśmowe. Posiadając żuraw z udźwigiem większym niż 10 ton, jesteśmy w stanie przenosić np. kontenery na pojazdy czy układać je na sobie, tworząc systemy modułowe.

Na placach budów żuraw budowlany jest wykorzystywany niemal na każdym etapie realizacji. Dzięki niemu można sprawnie i efektywnie wykonać większość prac. Rodzaj dźwigu zależy przede wszystkim od ładunku oraz jego ciężaru oraz odległości i wysokości, na jakie ma zostać przetransportowany.

Żurawie wykorzystywane są do szeregu różnorodnych prac, w tym m.in.:

  • rozładunku i załadunku materiałów na paletach (np. kostka brukowa, dachówki, cegły)
  • przenoszenie różnego rodzaju elementów konstrukcji stalowych lub drewnianych
    • transportu gotowych płyt szalunkowych

przewiń do góry