Facebook Youtube GMB Instagram

Kto może obsługiwać mini żuraw

obsługa mini żurawia

Jakie kwalifikacje są wymagane w zawodzie operatora mini żurawia?

Mini żurawie to rewolucyjny wynalazek w branży budowlanej. Stosunkowo niewielkich rozmiarów, zwrotne i precyzyjne dźwigi pozwalają przenosić duże gabaryty w trudno dostępnych miejscach. Ich popularność stale rośnie, wykorzystywane są przy coraz to nowszych inwestycjach. Aby maksymalnie wykorzystywać ich potencjał, niezbędny jest jednak doświadczony operator.

Uprawnienia i szkolenie

Aby użytkowanie dźwigu było legalne, od operatora wymagane są przede wszystkim odpowiednie zaświadczenia kwalifikacyjne. W przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej, gdzie takie dokumenty nie są wymagane, w Polsce operator mini żurawia musi posiadać stosowne uprawnienia typu 2Ż, czyli przeznaczone dla pracowników operujących dźwigami samojezdnymi. By otrzymać zaświadczenie, konieczne jest zdanie egzaminu, zarówno z teorii, jak i praktyki. Niezwykle istotnym elementem przygotowującym do zawodu operatora mini dźwigu jest szkolenie. Optymalnym rozwiązaniem jest przeszkolenie na miejscu budowy, pod okiem doświadczonego operatora. Tak zdobyte doświadczenie jest nie do przecenienia i umożliwia prawidłową eksploatację dźwigów zgodnie z ich przeznaczeniem.

Cechy dobrego operatora

W zawodzie operatora dźwigu równie ważne co umiejętności i uprawnienia – a może nawet ważniejsze – są predyspozycje. Ważna jest tu zarówno sprawność manualna, jak i odwaga. Chociaż mini żurawie są o wiele mniejszymi urządzeniami od tradycyjnych dźwigów wieżowych, to i tu lęk wysokości nie wchodzi w grę, a to z racji możliwości wykorzystania wind towarowych i pracy na wyższych piętrach konstrukcji. Przede wszystkim jednak w zawodzie operatora mini żurawia wymagana jest odporność psychiczna i poczucie odpowiedzialności. W operowaniu dźwigiem liczy się precyzja, koncentracja i opanowanie w nieraz trudnych sytuacjach. „Zimna krew” i zdrowy rozsądek, a także umiejętność podejmowania decyzji pod presją to konieczność. Przenoszenie często niezwykle kosztownych i delikatnych przedmiotów, np. szklanych, a przy tym odpowiedzialność nie tylko za ładunek, ale też za innych pracowników, generuje stres i jest dużym obciążeniem psychicznym. Dlatego też dobry operator mini żurawia powinien być osobą wykwalifikowaną, ale tez opanowaną. Dzięki temu inwestor może w pełni wykorzystać potencjał tego typu żurawia.

przewiń do góry