Facebook Youtube GMB Instagram

Mini żurawie w pracach szklarskich

prac szklarskich wykorzystuje

Mini żurawie to innowacyjne maszyny o wszechstronnym zastosowaniu, szeroko wykorzystywane w różnych branżach przemysłu i usług. Kompaktowe wymiary i niewielkie gabaryty sprawiają, że mini żurawie sprawdzają się nie tylko na placach budowy i w budownictwie wysokościowych, ale także w pracach montażowo-instalacyjnych wykonywanych wewnątrz budynku. Zaliczamy do nich przede wszystkich prace szklarskie, które bez udziału mini żurawi byłyby niemal niemożliwe do realizacji.

Do jakich prac szklarskich wykorzystuje się mini żurawie?

Prace szklarskie z mini żurawiem obejmują przede wszystkim montaż okien. Mini żuraw wykorzystywany jest do podnoszenia szklanych ram, przemieszczania dużych brył szklanych i instalowania przeszkleń na różnych wysokościach. Do niedawna czynności te musiały być wykonywane przez pracowników, co znacznie zwiększało ryzyko niebezpiecznego wypadku lub uszkodzenia materiału. Obecnie mini żurawie wyręczają pracowników sprawiając, że montaż okien jest dla nich dużo bardziej bezpieczny i przebiega znacznie sprawniej. Szklane tafle okien są ciężkie i wymagają umieszczenia niejednokrotnie w miejscach wąskich i trudno dostępnych. Ten proces z mini żurawiem nie jest żadnym problemem. Najmniejsze z nich są w stanie przetransportować ładunek o ciężarze niemal 1 tony! Mini żuraw doskonale sprawdza się w związku z tym w montażu dużych okien oraz szklanych systemów fasadowych. Montaż szklanych tafli za pomocą mini żurawia wykonuje się nie tylko w odniesieniu do okien, ale także fasad budynków, szklanych dachów, balustrad i balkonów.

Warto mieć przy tym na uwadze, że wykorzystanie mini żurawi do prac szklarskich zabezpiecza wykonawcę robót przed… złamaniem prawa. Nie każdy inwestor zdaje sobie sprawę, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. ręczne przemieszczanie przedmiotów cięższych niż 500 kg. przez zespół osób jest niedopuszczalne. Oznacza to, że samodzielne przemieszczanie okien wielkogabarytowych czy przeszkolonych drzwi balkonowych przez grupę pracowników jest niezgodne z prawem.

Mini żurawie do montażu okien. Jakie mają zalety?

Montaż stolarki okiennej w budownictwie jednorodzinnym czy fasad w budownictwie wysokościowym w większości przypadków odbywa się przy udziale mini żurawi, manipulatorów do transportu szkła, podnośników do okien i przyssawek do szyb. Prace szklarskie z udziałem mini żurawi można realizować w sposób znacznie bardziej efektywny. Zastosowanie mini żurawia w pracach szklarskich nie tylko przyspiesza prace montażowo-instalacyjne, ale także pozwala ograniczyć wydatki i tym samym wypracować satysfakcjonujące oszczędności finansowe. Wykorzystanie mini żurawia, zawiesia próżniowego i manipulatora pozwala na zaszklenie nawet 20-30 szyb dziennie. Mini żuraw zmieści się w każdych drzwiach przemysłowych i w dowolnej windzie towarowej. Bez problemu można go relokować na różne piętra budynku.

Prace szklarskie z udziałem mini żurawi są bezpieczne, ponieważ posiada on specjalne przyssawki, za pomocą których można chwytać szklaną taflę bez ryzyka uszkodzenia jej powierzchni. Dostępne na rynku przyssawki do szkła mają udźwig od kilkuset kilogramów do nawet 3.5 tony. Uchwyty z przyssawkami zawieszone są na zbloczu lub zamontowane na haku szperającym. Przeguby i dociski przyssawek są amortyzowane sprężynami. Profesjonalne ssawki do szkła posiadają zasilnie akumulatorowe. Operator mini żurawia może precyzyjnie manewrować kruchym ładunkiem bez wpływu na stabilność maszyny.

przewiń do góry