Facebook Youtube GMB Instagram

Kupno czy wynajem dźwigu? Kiedy i które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Wynajem dźwigów budowlanych

Dźwigi budowlane to urządzenia, które pozwalają podnieść bardzo ciężkie elementy, ważące kilkadziesiąt lub kilkaset kilogramów, a niekiedy nawet kilka ton. Wiele prac budowlanych i remontowych wymaga zastosowania tego rodzaju sprzętów. Nie zawsze jednak istnieje możliwość wykorzystania dużych i ciężkich standardowych dźwigów czy żurawi. Wówczas alternatywą są mini dźwigi, które znacznie poszerzają zakres możliwości.

Firmy budowlane, które do realizacji prac wymagają zastosowania dźwigu, mają dwie możliwości: mogą zakupić sprzęt na własność lub też skorzystać z oferty wynajmu. Które z tych rozwiązań będzie korzystniejsze i w jakich sytuacjach?

Zakup dźwigu budowlanego

Zakup dźwigu budowlanego zwykle rozważają przedsiębiorcy, którzy regularnie wykonują prace z tego rodzaju sprzętem. W wielu przypadkach jest to wręcz konieczność. W dźwigi inwestują firmy dopiero rozpoczynające swoją działalność, jak i rozwijające się na rynku i poszerzające zakres swoich usług. Posiadając dźwig na wyposażeniu, mamy możliwość skorzystania z niego w każdej sytuacji, np. wtedy, gdy pojawią się niespodziewane lub awaryjne prace do pilnego wykonania.

Zakup dźwigu warto potraktować jako inwestycję. Dla wielu firm możliwość korzystania z tego rodzaju sprzętu oznacza znaczne poszerzenie oferty. Przykładowo, dźwigi Maeda, które są niezwykle uniwersalne, mogą być wykorzystywane do realizacji różnego rodzaju prac. Można je wykorzystywać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, a więc z powodzeniem nadają się również do prac wykończeniowych, remontowych czy konserwatorskich.

Warto również pamiętać o tym, że posiadanie tego rodzaju urządzeń może zdecydowanie wpłynąć na prestiż firmy, która postrzegana będzie jako wysoko wyspecjalizowana i dobrze wyposażona.

Wynajem dźwigów budowlanych

Jest jednak wiele sytuacji, kiedy zakup dźwigu nie do końca jest potrzebny. Wówczas czasowy wynajem okazuje się najkorzystniejszym (przede wszystkim finansowo) rozwiązaniem. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy istnieje konieczność przeprowadzenia jednorazowych prac budowlanych, remontowych czy montażowych. Co więcej, warto pamiętać, że mini dźwigi to specjalistyczne urządzenia, które powinny być obsługiwane przez profesjonalnego operatora. W przypadku firm, które wykonują zlecenia z użyciem dźwigu o niskiej powtarzalności (np. raz czy dwa razy na rok), wynajem dźwigu będzie najkorzystniejszą opcją. Wówczas odpadają nam koszty związane z zakupem urządzenia, serwisowaniem i przeszkoleniem operatora – płacimy wyłącznie za czas realnego korzystania z dźwigu.

przewiń do góry