Facebook Youtube GMB Instagram

Kto może obsługiwać mini żurawie?

uprawnienia operatora miniżurawia

Miniżurawie sprawdzają się w wielu różnych gałęziach przemysłu. Ich kompaktowa budowa sprawia, że są w stanie wykonać swoją pracę wszędzie tam, gdzie nie dałoby się wykorzystać zwykłego żurawia. Mniejsze rozmiary maszyn nie oznaczają  jednak, że każdy może nimi operować. Do ich obsługi zatrudnia się tylko wykwalifikowanych pracowników, posiadających odpowiednie uprawnienia.

Uprawnienia operatora

W Polsce istnieją trzy rodzaje uprawnień do obsługi dźwigów budowlanych: 2D, 1Ż i 2Ż. 2D dotyczy operatorów dźwigów przenoszących elementy na małe wysokości, 1Ż – operatorów żurawi wieżowych, a 2Ż – operatorów żurawi samojezdnych. Aby zdobyć uprawnienia 2Ż, przyszły operator miniżurawia musi ukończyć specjalny kurs i zdać egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Zdanie tej drugiej często zależy od poziomu szkolenia. Najistotniejszym elementem podczas niego są wspólne ćwiczenia na miejscu budowy pod okiem doświadczonego operatora. Zaświadczenia kwalifikacyjne operatorów sprawdzane są co rok przy okazji kontroli okresowych sprawności technicznej żurawi. Jak zatem wygląda wynajem miniżurawia przez osobę, która nie ma uprawnień do jego obsługi? To proste – urządzenie wynajmuje się wraz z doświadczonym operatorem.

Zawód nie dla każdego

Aby zdobyć uprawnienia operatora miniżurawia, nie wystarczy zdać egzaminu. Do tej pracy potrzebne są też pewne predyspozycje. Kluczowe są oczywiście zdrowy rozsądek i ogromne opanowanie. Operator miniżurawia musi być w stanie podejmować racjonalne i bezpieczne decyzje nawet pod wspływem nerwów. Aby być dobrym operatorem, należy też cechować się dokładnością i odpowiedzialnością. Przenoszone przez żurawia materiały czasami bywają bardzo delikatne, kluczowe jest więc ich odpowiednie traktowanie. Operator miniżurawia nie powinien mieć też lęku wysokości. Wbrew pozorom miniżurawie nie zawsze pracują na ziemi – zdarza się, że są wykorzystywane na wysokich kondygnacjach budynków lub windach towarowych. Praca w żurawiu na wysokości wymaga wyjątkowej koncentracji i precyzji. Osoba, która decyduje się na zdobycie kwalifikacji do obsługi miniżurawia, musi sobie zdawać sprawę, że najmniejszy błąd podczas pracy może spowodować ogromne niebezpieczeństwo. Dlatego operator miniżurawia to zawód tylko dla tych, którzy potrafią angażować się w pracę i rozumieją, jak groźna potrafi być rutyna.

przewiń do góry