Facebook Youtube GMB Instagram

Instalacja ścian osłonowych przy pomocy mini żurawi

maly zuraw

Ściany osłonowe inaczej nazywane są ścianami kurtynowymi i stanowią system elementów modułowych, tworzących elewację bez funkcji nośnej. System ścian osłonowych to przegroda cieplno-funkcjonalna. W Polsce po raz pierwszy został zastosowany na początku lat. 60 XX wieku w Warszawie i w Krakowie. Metalowo-szklane ściany osłonowe tworzą estetyczną fasadę z dużymi powierzchniami przeszklonymi, która stanowi wykończenie zewnętrzne budynku i jest połączona z jego właściwą konstrukcją.

Wymagający montaż ścian osłonowych

Ściany osłonowe nie odprowadzają obciążeń budynku, ponieważ nie pełnią funkcji nośnej. Przenoszą ciężar własny i parcie wiatru. Ich lekka konstrukcja słupowo-ryglowa zbudowana jest ze stelażu aluminiowego, wypełnionego szklanymi panelami. Pojedyncza jednostka okna składa się z kilku paneli, oddzielonych od siebie szprosami. Ściany osłonowe najczęściej instalowane są na wieżowcach, którym zapewniają odpowiednią izolacyjność termiczno-akustyczną. Muszą być odporne na wiatr, wilgoć, przemarzanie i promieniowanie UV. Mocujące elementy konstrukcje systemu są niewidoczne na zewnątrz, co znacząco zwiększa atrakcyjność wizualną ścian osłonowych. Takie rozwiązanie wymaga jednak zastosowania innowacyjnych metod montażowych i wsparcia nowoczesnego sprzętu. Najczęściej stosuje się mocowanie punktowe za pomocą kotew i kołków, uwzględniając szablony wiercenia i eliminując mostki cieplne. Wykorzystuje się także przejściowe płyty montażowe.

Warto mieć na uwadze, że bardzo wiele błędów wykonawczych przy instalacji lekkich ścian osłonowych wynika z użycia niewłaściwych materiałów i narzędzi, a także wykonywania montażu przez niedostatecznie przeszkolony personel. Uszkodzenia mechaniczne na szklanej tafli w postaci zarysowań i stłuczeń oraz zabrudzenia przestrzeni międzyszybowej mogą pojawić w trakcie transportu na placu budowy. To właśnie z tego względu tak ważne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Podnoszenie szklanych tafli przez mini żurawie jest nie tylko szybkie i wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne. Niemniej ważne w tym kontekście jest doświadczenie operatora mini żurawia.

Mini żurawie do montażu ścian osłonowych

Ściany osłonowe montowane są do konstrukcji budynku za pomocą podpór, których zadaniem jest przenoszenie obciążeń na konstrukcję nośną budynku. Wsporniki montowane są do stropów, podciągów i fundamentów i umożliwiają odpowiednie ustawienie słupów. Słupki i rygle tworzą profil nośny, w którym instalowane są szklane tafle. Po zainstalowaniu szyb montuje się listwy dociskowe. Alternatywą tego rozwiązania jest łączenie strukturalne, tworzące jednolitą powierzchnię szklaną. W jednym i w drugim przypadku liczy się szybkość i bezpieczeństwo montażu. Z tego względu do transportu szklanych paneli na wyższe kondygnacje coraz częściej wykorzystuje się mini żurawie.

W przeciwieństwie do tradycyjnych żurawi wieżowych, mini żurawie można bez problemu przemieszczać na dowolne kondygnacje wewnątrz budynku za pomocą wind towarowych. Wykorzystanie mini żurawi w instalowaniu ścian osłonowych pozwala znacznie skrócić czas budowy i obniżyć finalne koszty inwestycji. Podnoszenie szklanych tafli w trakcie montażu ścian osłonowych to jedno z najpopularniejszych zastosowań mini żurawi.

przewiń do góry