MINI ŻURAW JAKO ALTERNATYWA DLA WÓZKA WIDŁOWEGO – CZY TO MOŻLIWE?

Mini żurawie zdecydowanie można określić mianem urządzeń wszechstronnych. Cechują się kompaktową budową, mobilnością, wyjątkową zwrotnością, a jednocześnie zapewniają dość duży udźwig. To wszystko sprawia, że obecnie coraz częściej wykorzystywane są w wielu dziedzinach, nie tylko w przemyśle i budownictwie, ale również usługach i handlu.

Do tej pory uważane były za alternatywę dla standardowych, dużych żurawi budowlanych, których gabaryty w niektórych zastosowaniach utrudniały, a wręcz uniemożliwiały realizację niektórych prac. Okazuje się, że mini żuraw może być też użyty do działań, które zwykle wykonywane są przez wózek widłowy.

Mini żuraw zamiast wózka widłowego?

Mini żurawie, ze względu na swoje kompaktowe rozmiary, wyjątkową zwrotność oraz spory udźwig doskonale nadają się do operowania ładunkiem w trudno dostępnych miejscach. To właśnie sprawia, że zapewniają bardzo szerokie możliwości zastosowania. Mogą być używane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów. Z powodzeniem sprawdzają się nie tylko na budowie, ale również w innych branżach, w tym m.in. zakładach produkcyjnych, halach, magazynach itp. Wykorzystywane są podczas prac montażowych i demontażowych. Są świetnym rozwiązaniem, gdy rozstawienia żurawia kołowego lub samojezdnego jest niemożliwe.

Mini żurawie, tak jak wózki widłowe, mogą być używane do podnoszenia i transportu bliskiego ładunków, np. podczas prac załadunkowo-rozładunkowych w magazynach, portach czy fabrykach. Dodatkowo pozwalają na wykorzystanie wysięgnika, który jest w stanie dotrzeć do miejsc, gdzie człowiekowi trudno byłoby osiągnąć. Okazuje się więc, że mini żuraw w niektórych zastosowaniach może okazać się nawet bardziej funkcjonalny niż standardowy wózek widłowy. Istnieje też możliwość zastosowania dodatkowego osprzętu, który dodatkowo podnosi poziom użyteczności tych sprzętów.

Mini żuraw bez przeszkód może poruszać się po podłożu w hali czy magazynie. Występują zarówno modele gąsienicowe, jak i na kołach. W przypadku kół wystarczy użyć niebrudzących opon, co umożliwia wjazd maszyny do pomieszczeń, nawet wykończonych posadzkami. Gąsienice z kolei pozwalają na dokładne rozłożenie wagi mini żurawia na podłożu, co zmniejsza siłę nacisku całkowitego na powierzchnię. Dzięki temu można je zastosować praktycznie na każdym rodzaju podłoża, co dodatkowo wpływa na wszechstronność ich zastosowania.

Leave a Comment